rejestracja | zaloguj
Akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, na liście UNESCO Pamięć Świata
Okładka książki
Rok wydania: 2004
Wydanie: pierwsze
Format: A4
Stron: 18
Ilustracji: 12
Rodzaj publikacji: Broszura
ISBN: 83-7059-657-6, 83-89115-39-5
Dział:
Historia
Przepraszamy, ale w tej chwili nie istnieje możliwość zamówienia tej publikacji poprzez nasz sklep internetowy.
Program "Pamięć Świata", zainicjowany przez UNESCO w 1992 r., ma na celu udostępnianie, promowanie i ochronę archiwalnego, bibliotecznego i muzealnego dziedzictwa ludzkości. Jego szczególne znaczenie polega na umożliwianiu poszerzania wiedzy o dziedzictwie każdego z krajów uczestniczących w programie. W ramach programu powstają trzy rodzaje list pomników dziejowych: światowa, regionalna i narodowa.
Niniejsza publikacja poświęcona jest "Aktowi Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 r.", która nie tylko gwarantowała tolerancję wyznaniową, pokój religijny wprowadzała podstawy tego, co po kilku wiekach zaczęto nazywać prawami człowieka, a co znajdowało wyraz m.in. w wolności słowa i zgromadzeń, ale uczyła też i zobowiązywała obywateli XVI-wiecznej Rzeczypospolitej do poszanowania i podporządkowania się podejmowanym kolegialnie decyzjom i do zachowania istniejącego porządku prawnego.
Publikacja w językach polskim i angielskim, przygotowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych we współpracy z Kancelarią Sejmu RP w związku z sesją "Tradycje demokracji i tolerancji w życiu publicznym w Polsce", która poprzedzała prezentację "Aktu konfederacji" na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie.Broszura przeceniona.

Nakład wyczerpany