O Wydawnictwie

Wydawnictwo Sejmowe powołano w grudniu 1990 roku z myślą o stworzeniu w ramach Kancelarii Sejmu biura odpowiedzialnego za edycję materiałów sejmowych oraz innych publikacji związanych z parlamentaryzmem i dziedzinami pokrewnymi. Głównymi adresatami wydawanych publikacji są parlamentarzyści, prawnicy, historycy, politolodzy, a także dziennikarze i studenci. Część książek ma charakter popularnonaukowy i jest adresowana do szerokich kręgów odbiorców zainteresowanych tematyką historyczno-parlamentarną i społeczno-prawną.

Do zadań Wydawnictwa Sejmowego należy:

  • wydawanie materiałów służących bieżącej pracy Sejmu, posłów, biur poselskich i Kancelarii Sejmu (m.in. druków sejmowych, sprawozdań stenograficznych);
  • opracowywanie i wydawanie publikacji zlecanych przez jednostki statutowe Kancelarii Sejmu i organy Sejmu, a także upowszechnianie wiedzy o funkcjonowaniu Sejmu i jego organów.

Znaczną część działalności zespołu Wydawnictwa stanowi publikowanie materiałów związanych bezpośrednio z pracami Sejmu i jego organów oraz szeroko pojętą tematyką parlamentarną. Są to informatory i biuletyny dla posłów oraz serie wydawnicze, m.in.: „Parlamenty”, „Konstytucje”, „Wiedza o Sejmie”, „Systemy Konstytucyjne Państw Świata”.

Misją Wydawnictwa Sejmowego jest popularyzacja zagadnień prawnoustrojowych, czemu służy wydawanie książek dotyczących Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także informatorów i folderów przybliżających polskiemu czytelnikowi historię i współczesność parlamentaryzmu na świecie. Liczne publikacje Wydawnictwa Sejmowego podsumowują 550-letnią historię polskiego parlamentaryzmu, są wśród nich książki poświęcone polskim tradycjom sejmowym, biografie wybitnych osób, a także materiały źródłowe (od początków polskiego parlamentaryzmu po czasy najnowsze).

Wydawnictwo Sejmowe realizuje swoją misję, publikując również dwumiesięcznik „Przegląd Sejmowy”, informujący o wielu aspektach działalności parlamentu, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz o ich orzecznictwie. Wydawany jest też ilustrowany miesięcznik „Kronika Sejmowa”, zawierający informacje o bieżących pracach Sejmu, jego Prezydium i działalności komisji (m.in. relacje ze wszystkich posiedzeń izby, spotkań, wizyt międzynarodowych, konferencji i wystaw), a także o pracach Parlamentu Europejskiego, Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i działalności parlamentów państw europejskich.